Czas. Design swojego życia.

To, co najważniejsze nie może być na łasce tego, co mniej ważne.

Johann Wolfgang von Goethe

Gdybym miał tylko więcej czasu… Jak będę miał czas… Zaraz, zaraz to zrobię. Kiedy mam to niby wykonać? Przecież mam za mało czasu. 

Non stop uskarżamy się na ten biedny czas. Aż mi go szkoda. Śmieszne jest to, że nie mamy na niego kompletnie wpływu, a tyle nerwów nam psuje. Tykający zegar to stała. Uświadom to sobie raz na zawsze. My możemy jedynie siebie umieścić w tych 24 h, które wszyscy dostajemy do dyspozycji każdego dnia!

W jaki sposób zagospodarujemy ten czas, to zależy tylko od nas. Oczywiście masz szkołę, zajęcia, dodatkowe obowiązki w domu itd. Możesz powiedzieć, że to nie Twoja wina, że nie masz czasu na nic pożytecznego. Mogę się z Tobą zgodzić. Ale dlaczego inni go mają i w dodatku mogą osiągać sukcesy, które są dla Ciebie nie do pomyślenia? Co oni takiego z nim robią?

Przecież wszyscy mamy go tyle samo na linii startowej. To dlaczego jedni są efektywni i szybcy w tym, co robią, a reszta jakby się czołgała? Bezdyskusyjnie wykorzystanie czasu jest jedną z najważniejszych rzeczy w naszym życiu. Wszyscy jednak mamy ograniczony. To ile będziemy żyć na świecie nie jest dokładnie określone. Wiele czynników ma na to wpływ, w tym my sami. Ale nie o sposobach na długie życie teraz, ale o sprawianiu, żeby każda chwila, niezależnie ile ich w życiu będzie, była wartościowa.

Można stwierdzić, że kto lepiej spożytkuje teraz swój czas, będzie miał ułatwione życie później. Co się kryje pod hasłem: „lepiej spożytkuje swój czas”? Osoba ta będzie robiła to, co kocha, będzie dążyła do osiągnięcia celów, będzie dbała o swoją rodzinę. Krótko mówiąc – będzie działała wedle swoich wartości oraz zaczynała swoje działania z wizją końca. Dla każdego człowieka wartości te będą się różnić, więc musisz dojść do własnej refleksji.

Jak Tobie się będzie najlepiej żyło? Na co chcesz poświęcać najwięcej czasu? Co jest warte Twojej codziennej uwagi i poświęcenia? Taka osoba na pewno nie będzie traciła całego swojego czasu na rzeczy, które nie są dla niej istotne, które nie niosą ze sobą cennych lekcji i wartości, za to przynoszą chwilową radość i przyjemność. Taki człowiek myśli w kategoriach: Co mi to przyniesie w przyszłości?, Czy przybliży mnie to do moich marzeń? Będzie spędzała każdy moment w sposób szczęśliwy, na własnych warunkach, w zgodzie z samym sobą. Dzięki temu poświęceniu dzisiaj, będzie jej się łatwiej żyło jutro.

Jak więc zrobić pożytek z naszego czasu i wziąć go w garść? Przyda się tutaj umiejętność planowania oraz designu. Spokojnie, to nic trudnego.

Czujesz, że czas ciągle Ci przecieka przez palce, a Ty jesteś bezradny? Nie możesz zabrać się do roboty, przez co tracisz cenne sekundy? Chcesz być bardziej wydajny i efektywny w tym, co robisz? Chcesz szybciej coś osiągnąć? 

Fragment książki I’mpossible.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Po co zarządzać swoim czasem?

26 maja 2020

Motywacja? Wewnętrzny napęd.

26 maja 2020

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *