Po co zarządzać swoim czasem?

Chcę dobrze zobrazować Ci, jak istotnym jest zarządzanie swoim czasem i jakie skutki niesie ze sobą olanie tego tematu. Załóżmy przykładową sytuację. Codziennie przez dwie godziny siedzę przed telewizorem i oglądam jakieś durnowate programy. W jednym tygodniu poświęcam na to 14 godzin. W ciągu miesiąca jest to około 60 godzin. A ile w skali roku? Około 700 godzin! Wyobrażasz to sobie?!

A odnosząc to do obecnej kwarantanny? Gdy piszę to zdanie jest 45 dzień kwarantanny. Jeśli codziennie przez te dwie godziny siedzę przed TV, to tylko w ciągu tego okresu spędziłem nad tym 90 godzin! To są zatrważające liczby, ale chyba zgodzisz się ze mną, że dwie godziny przed telewizorem to wcale nie wydaje się tak wiele. Do czasu gdy nie zbierzemy tego w całość. Oczywiście dla każdego jedne rzeczy będą istotne, a inne nie. Dlatego musisz tą wiedzę odnosić do własnych priorytetów i wartości.

Prosty przykład, który świetnie pokazuje, jak ważne w skali naszego życia jest zarządzanie czasem. To, co wydaje
się mało znaczące, w szerszej perspektywie sięga niebotycznych rozmiarów. 10 minut treningu dziennie może być śmieszne i wydawać się, że nie robi żadnej różnicy. Ale w skali roku daje to już około 61 godzin! Nie ćwicząc w ogóle jesteś o te 61 godzin w plecy!

Teraz zastanów się ile czasu w ciągu dnia przelatuje
Ci przez palce? Jestem przekonany, że nie raz doświadczyłeś uczucia, jakby czas mijał za szybko. Ledwo się obejrzałeś,
a już np. robiło się ciemno. Tylko chwilę posiedzisz na telefonie? Często robi się z tego nawet pół godziny! Sprawdź w tym momencie, ile dziennie siedzisz na telefonie. Tego kompletnie nie czuć. Gdy kiedyś usłyszałem od znajomego, że średnio siedem godzin dziennie siedzi przed komórką, to mnie zamurowało. Jeszcze pół biedy, gdyby oglądał jakiś serial, film albo coś czytał.

Jeśli potrafisz ogarniać siebie w czasie, to on nie będzie
Ci uciekał w mgnieniu oka. Przynajmniej nie w takich ilościach. Planujesz – zwiększasz swoją efektywność. Jeśli wejdzie Ci to w nawyk, to zobaczysz również, jak zmieniają się Twoje wartości i przekonania. Ujrzysz też, jak ty sam się zmieniłeś. Gdyby ktokolwiek trzy lata temu powiedział mi, że napiszę swoją książkę i założę swoje wydawnictwo to bym go wyśmiał. Nie ma szans, żebym uwierzył. W tamtym momencie mojego życia nie znosiłem czytać! Gdy zacząłem stosować plan dnia około dwa lata temu to absolutnie nie było tam miejsca na pisanie książki, nagrywanie filmów na YouTube czy tworzenie postów i e-booków. Gdy spoglądam wstecz to widzę, że dużo się zmieniło, ale pewne rzeczy są tak samo ważne. To piłka nożna nadal najbardziej mnie pochłania.

Zarządzanie nie tylko pozwala nam zyskiwać więcej „wolnego czasu” w ciągu dnia, ale także pozwala nam na ciągłe aktualizowanie swoich wartości. Jeśli zaczniesz porządnie planować to sam się przekonasz, jak wiele zyskasz czasu wolnego. Oczywiście, każdy z nas ma 24 godzinną dobę. Nikt nie ma więcej lub mniej. Jednak to, co odróżnia ludzi sukcesu od powiedzmy przeciętnych, to wykorzystanie tego czasu.

Oni mają przecież tyle samo czasu co my! Bill Gates, Oprah Winfrey czy Cristiano Ronaldo też mają 24 godziny do wykorzystania. Pytanie tylko, jakie oni nadają mu znaczenie? Zgodzisz się chyba ze mną, że trochę inne znaczenie ma czas dla najbardziej wpływowych ludzi na świecie niż dla ludzi, którzy jedyne co robią, to marudzą i narzekają.

To jakie znaczenie nadasz konsekwencjom epidemii koronawirusa, odbije się na tym jak Twoje życie będzie wyglądało w przyszłości. Jestem tego pewien. Jeśli potraktujesz to jako kolejną wymówkę i okoliczność sprzyjającą nic nie robieniu, to nie wyjdziesz na tym najlepiej. Potraktuj to jako okazję, a zobaczysz, że będziesz sam sobie wdzięczny po zakończeniu pandemii. Bo nie odpuścisz!

One Thought on Po co zarządzać swoim czasem?

 1. Jestem pod wrazeniem. Od kilku lat w moim zespole propaguje haslo: zostan mistrzem malych rzeczy,

  Gratuluje 👍👍👍,
  Sasiad z Piaskowej TyniecMaly

  Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kwarantanna = okazja.

4 maja 2020

Czas. Design swojego życia.

4 maja 2020

One Thought on Po co zarządzać swoim czasem?

 1. Jestem pod wrazeniem. Od kilku lat w moim zespole propaguje haslo: zostan mistrzem malych rzeczy,

  Gratuluje 👍👍👍,
  Sasiad z Piaskowej TyniecMaly

  Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *