Co to paradygmat?

Widzisz szklankę do połowy pełną, czy pustą? Jedni tak, drudzy tak. Gdy widzisz osobę w garniturze, to z pewnością zaczynasz myśleć, że to jakiś biznesmen. Gdy dostajesz słabą ocenę w szkole, to uznajesz to za swoją porażkę i załamujesz się, czy uczysz się na błędach, jakie popełniłeś i wyciągasz wnioski?

Paradygmat to nawyk umysłu, sposób w jaki coś postrzegamy, punkt odniesienia. Jednym z moich starych paradygmatów było to, że wierzyłem, iż najlepsi piłkarze na świecie są w pewnym sensie kosmitami. Chciałem ich dotknąć. W końcu dopiąłem swego, wygrywając ogromny konkurs, w którym brały udział setki osób. W 2012 roku miałem możliwość wyprowadzić na murawę jednego z zawodników spotkania Japonia – Brazylia. Trafiło na Neymara. Zamiast skupić się na gwieździe, cały czas myślałem tylko o rozwiązanej sznurówce, żeby się przez nią nie zabić 🙂 

To jest jedno z najcenniejszych doświadczeń w moim życiu, bo nauczyło mnie wielu rzeczy. Uświadomiłem sobie, że to normalni ludzie, którzy niesamowicie ciężko na coś pracowali, kiedyś także marzyli o tym co ja, i osiągnęli to. W tamtym momencie miałem wiele dowodów na to, że nie ma znaczenia, skąd zaczynasz, wszystko jest do zrobienia. „Niemożliwe” staje się możliwe.

W zależności od tego, skąd pochodzisz, jak wychowali Cię rodzice, w jakim otoczeniu przebywałeś, na jedno i to samo pytanie możesz udzielić innej odpowiedzi niż ktokolwiek inny. Przykładowo: osoba z Bliskiego Wschodu może mieć kompletnie inne zdanie na temat jedzenia na obozie, niż wnuk Donalda Trumpa. Można się domyślić, że te dwie osoby mają zupełnie inne paradygmaty. Ty też na pewno znasz osoby w swoim otoczeniu, które myślą w inny sposób niż pozostali.

Sposób, w jaki obecnie myślisz, jest wynikiem Twojej przeszłości. Wychowywałbyś się gdzie indziej, byłbyś inny. Poszedłbyś do innej szkoły, Twój sposób myślenia byłby inny. Twoje myśli kontrolują Twoje zachowania i decyzje. One budują nawyki. Osobowość to nic innego jak zbiór określonych nawyków konkretnej osoby. W zależności od tego, jakie nawyki ukształtowałeś, taka będzie Twoja przyszłość.

Przeszłość ———> Paradygmaty, myśli ———> Decyzje, zachowania ———> Nawyki ———> Osobowość ———> Przyszłość

W prosty sposób pokazałem, jak ogromne znaczenie ma to, o czym myślisz na co dzień oraz jak duży wpływ miała na to nasza przeszłość. Całe szczęście tak samo, jak został stworzony nawyk umysłu, w ten sam sposób można go zmienić. Dostarczając do podświadomości inne, nowe myśli, możliwa jest zmiana paradygmatu, dzięki czemu masz duże szanse na zmianę swojej przyszłości.

Fragment książki I’mpossible,

Kup w przedsprzedaży w promocyjnej cenie na www.highlander.net.pl

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

OPINIA INNYCH?

2 kwietnia 2020

Rozwój duchowy - zaglądanie w głąb siebie.

2 kwietnia 2020

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *